Poznajú ich snáď všetci z nás. Malý plastový pliešok, do ktorého nalejeme malé množstvo tekutiny so vzorkou a vyjde nám výsledok. Reč je o antigénovom teste. Nebolo to tak dávno, čo nás všetkých uväznila v našich domácnostiach celosvetová pandémia. Covid 19 zmenil určitým spôsobom každého z nás. Začali sme si viac vážiť zdravie, čas strávený s rodinou a slobodu, ktorú zažívame bežné dni. Pamätáte si, keď boli uzavreté hranice a taktiež bol zakázaný prechod veci okresmi? Pri každom vystúpení mimo svoj okres ste potrebovali platný test, ktorý určoval to, že ochorenie nemáte. Išlo buď od PCR test alebo antigén.
Antigénové testy sú zamerané na detekciu antigénov, teda bielkovín, typických pre určitý vírus. Konkrétne pri testoch na Covid 19 si musí užívateľ spraviť výter z nosohltana vatovou tyčinkou, ktorú následne ponorí do média a premieša. Následne sa táto tekutina vyleje priamo na miesto na to určené na antegénovom teste. Na každom teste sa nachádzajú špecifické protilátky, ktoré viažu na ne špecifické antigény. Výsledok každého antigénového testu je hotový do pár minút. Na každom teste by sa mala objaviť minimálne jedna čiarka, zväčša označená písmenom C. Hovorí o platnosti testu. Ak sa na teste objaví ďalšia čiarka, označená väčšinou písmenom T, hovoríme, že test je pozitívny.
Ak sa ale objaví len čiarka na písmene T alebo žiadna, test je neplatný. Najväčšou výhodou antigénových testov je to, že ich zvládne každý v pohodlí domova. Výsledok sa na teste ukáže do 10 až 20 minút. Ich nevýhodou oproti PCR testom je nižšia citlivosť, pretože nemusia zaznamenať slabšiu infekciu. Pozitívny test nám nehovorí len o samotnom aktuálnom priebehu ochorenia, ale taktiež môže vyjsť pozitívny aj po určitej dobe od prekonania choroby. Ak chceme zistiť, či je ochorenie v akútnej fáze, pri pozitívnom výsledku sa vždy odporúča ísť aj na PCR test. Okrem využitia pri Covid 19 sa antigénové testy často používajú aj pri detekcii vírusu chrípky, adenovírusov či rotavírusov. Predstavujú rýchly a lacný spôsob, ako zistite v pohodlí domova či ste prenášačom určitého vírusového ochorenia.