V biznise je kopec spôsobov, ako niečo rozbehnúť. Môžeš si založiť s. r. o., môžeš ísť ako živnostník, alebo môžeš niekoho „prizvať do partie“. A práve zmluva o tichom spoločenstve https://ezmluva.sk/zmluvy/zmluva-o-tichom-spolocenstve je jedna z foriem, ako to spraviť. Je to menej známy, ale zaujímavý spôsob, ako niekto môže do tvojej firmy investovať a ty mu za to niečo dáš, aj keď sa to oficiálne nikde neobjaví.
Čo vlastne to tiché spoločenstvo znamená?
Predstav si, že máš super nápad na podnikanie. Ty máš know-how a chuť, ale nie toľko peňazí. Niekto iný má zase peniaze, ale nechce sa verejne angažovať. A vtedy vzniká tiché spoločenstvo. Tichý spoločník dá tvojej firme peniaze, ale nevystupuje navonok – nie je zapísaný v obchodnom registri, nemá rozhodovacie právomoci, je tzv. „ticho“. Ty vedieš firmu, on čaká na podiel zo zisku.
Ako to funguje v praxi?
Celé to musí byť podchytené zmluvou – hovorí sa jej zmluva o tichom spoločenstve. Táto zmluva sa uzatvára medzi podnikateľom (to si napríklad ty) a tichým spoločníkom. V zmluve si dohodnete, napríklad to, koľko peňazí tichý spoločník vkladá, ako sa bude deliť zisk (napr. 30 % zo zisku ročne), na ako dlho sa zmluva uzatvára, prípadne aj podmienky ukončenia zmluvy.
Prečo by sa podnikateľ mohol rozhodnúť pre túto možnosť?
Pre podnikateľa je to šanca získať kapitál bez toho, aby musel hneď zakladať s. r. o. alebo hľadať investora do firmy. Pre tichého spoločníka je to pasívny príjem – investuje peniaze a čaká na zisk. Je to ideálne napríklad, ak niekto dôveruje tvojmu nápadu, ale nechce sa zapájať. Alebo ak niekto nechce byť oficiálne viditeľný ako vlastník firmy (napríklad kvôli iným záväzkom, atď).
Aké sú riziká?
Pre teba ako podnikateľa – nemusíš nikoho púšťať do rozhodovania, ale na konci roka sa musíš podeliť o zisk. Pre tichého spoločníka – ak tvoja firma zarobí málo alebo nič, on dostane len toľko, koľko ste sa dohodli. Alebo nič. A pozor – ak firma skončí so stratou, tichý spoločník nenesie zodpovednosť voči veriteľom, ale môže prísť o vložené peniaze. Preto je dôležité si zmluvu poriadne dohodnúť. Zmluva o tichom spoločenstve je upravená v Obchodnom zákonníku (§ 673 a ďalej). Nie je to nič tajné ani nelegálne, len sa o tom málo hovorí. A pritom je to super nástroj, hlavne ak chceš rozbehnúť niečo s pomocou niekoho, kto nechce byť na verejnosti oficiálne „videný“. Ak sa na to chystáš, určite sa poraď s účtovníkom alebo právnikom. Dobre napísaná zmluva ti môže ušetriť veľa stresu, ak sa rozbehne biznis.